"Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš", říká máma Forresta Gumpa. Pokud nevíte jak dál v náročné životní situaci, zkuste provést 4 následující kroky:

 

  • Zeptejte se svého dítěte, co se děje. Nespokojte se s odbytou odpovědí, angažujte celou rodinu. Pátrejte po možných příčinách - kdy se začaly objevovat náznaky potíží, jestli se stalo něco mimořádného, něco nového, co narušilo dosavadní způsob života. Přemýšlejte, co se mohlo stát i na vaší straně, zda na dítě nepřenášíte vlastní problémy.
  • Buďte aktivní. Svěřte se svým přátelům, příbuzným, podělte se vzájemně o zkušenosti. Zavolejte do školy, zda i tam nepozorují nějaké změny a co je napadá (někdy na škole bývá školní psycholog). Zkoušejte nové rady a postupy. Buďte k dětem laskaví a důslední.
  • Zapátrejte na internetu (Psychiatrie pro každého) a v literatuře (Naše virtuální knihovna). Požádejte o radu své lékaře.
  • Zmapujte si dostupnost odborné pomoci - hledejte dětského psychiatra nebo klinického psychologa, případně poradenská zažízení (Odkazy).

 

Kontaktujte nás